Екологія


ЧоМУ В ШВЕЙЦАРії  НЕма ПРОБЛЕМи сміття?

Система сортування сміття, яка практикується вже у багатьох країнах світу, у Швейцарії доведена до крайнощів. Майже до абсурду.

Сортують все, що піддається сортуванню. Ця система не знає винятків — всі зобов'язані розкладати сміття у різні контейнери. Це повна демократія, де участь  беруть всі.
Швейцарія є лідером  у  світі  за  кількістю  пляшок, які здають — понад 90% тари повертається на заводи з  вторинної переробки скла.Папір переробляється окремо від картону (його переробка дорожча), тому від громадян вимагають здавати одне окремо від іншого.Майже третина друкованої продукції, виготовленої в країні, повертається в пункти прийому вторинної сировини.


Окремо здаються РЕТ-пляшки, окремо — старі електричні прилади і домашню техніку, окремо — будівельне сміття, окремо — лампи денного світла, окремо — консервні банки (люди зобов'язані самостійно спресувати жесть за  допомогою магнітного преса), окремо — трупи тварин (за це треба платити, але закопувати їх заборонено), окремо — залишки рослинної олії, окремо — залишки машинного масла (замінювати масло у власному автомобілі категорично заборонено — це за вас зроблять на станції техобслуговування за 50 франків).

Можна цього і не робити, а викидати все у смітне відро, скажете ви.Можна, але тоді доведеться розоритися на податок, який стягається з кожного кілограма відходів. На кожний смітний пакет наклеюється марка, яка свідчить  про сплату податку.Викинути 5 кілограмів сміття коштує 2-3 франки, тому більшість місцевих жителів несуть все, що можна, в пункти прийому вторинної сировини, де здати старий комп'ютер чи старий дитячий візочок можна безкоштовно.



Існує навіть перебільшений приклад, про те, як правильно викинути використаний чайний пакетик:етикетку — до картону, сам пакетик — до старого паперу,заварку — в компост, скрепку — до використаного металу, а ниточку — в маркований смітний пакет. Можна було б сказати, що це  жарт… та не в Швейцарії.Ще у 80-і роки ХХ століття екологічна ситуація в Швейцарії була катастрофічною — всі ріки і озера забруднені фосфатами і нітратами, земля — важкими металами, біорізноманіття стрімко зменшувалось.. На такій маленькій території не було обширних площ, щоб можна було скинути відходи і забути  про них.Тоді-то і постало питання створення нової екологічної політики, яку стали з педантизмом втілювати. На це пішло два десятки років, та результат перевершив всі сподівання. Швейцарія зараз — одна з найбільш екологічно чистих країн світу.Висновок простий… люди захотіли — люди зробили!Поділіться цією інформацією з друзями і організуйте разом екологічні групи, які слідкуватимуть хоча б за своїм сміттям.Ліньки? Зрозуміло! Та на сміттєзвалищі жити ще більш не хочеться. Ото ж до діла! 

ІІІІ

Автомати для годування бездомних тварин.

 Турецька компанія Pugedon встановлює на вулицях Стамбула незвичні автомати для збору пластикових пляшок.

Після того, як прохожий опустить в такий автомат непотрібну пляшку, той насипає у встановлену внизу миску трохи корму для бездомних тварин.  


Прекрасна ідея – і навколишнє середовище  збережене, і тварини ситі.


ІІІІІ

Екосистема з опором клімату архітектора Венсана Калебо. 

 

Проект отримав назву Hyperions і складається з шести садових веж. Кожна вежа має  36 поверхів
Основна ідея аграрної автономної екосистеми полягає у стійкості майбутнім змінам клімату. Адже ніхто вже не сумнівається, що в найближчому майбутньому кліматичні умови на Землі суттєво зміняться. 

ІІІІ

Сонячна електростанція Гемасолар.

 

Сонце дає нам не тільки світло і тепло, але й  енергію. В Іспанії побудували одну з найпотужніших і  найгарніших сонячних електростанцій Гемасолар (Gemasolar), котра безперебійно постачає енергію навіть вночі. 
 
Ця електростанція нагадує величезну, футуристичну квітку. Розкинувши свої пелюстки, вона, наче, тягнеться назустріч Сонцю, і воно сповна обдаровує її своїм теплом. Благо, в Іспанії нема проблем з сонячними днями.


 

ІІІІІ

Безмежна сила природи.

Більшість вважає, що людина - господар на планеті. Проте ніколи не варто забувати, що люди зазвичай безсилі перед потужними торнадо, цунамі та землетрусами. Та й  у щоденному житті природа показує свою безмежну силу





ІІІІІ

Екологічно чистий дім в Португалії


ІІІІ

Декілька прикладів того, як треба ставитися до природи.









ІІІІ

З 2016 року Львів розпочне співпрацювати з Фрайбурґом(Німеччина) у впровадженні енергозберігаючих технологій. 

Львів отримає можливість перейняти цінний досвід міста, яке визнано столицею сонячної енергетики. у рамках відповідної програми німецькі фахівці консультуватимуть львів'ян щодо залучення грантових коштів і поетапності запровадження «зелених» технологій у житлових будинках та на підприємствах обласного центру. 



ІІІІІІ

5 будинків, котрі дають більше енергії, ніж витрачають

Через 6 років європейські країни перейдуть на стандарти будівництва виключно енергоефективних будівель, які протягом року за рахунок поновлюваних джерел будуть генерувати енергії не менше, ніж витрачати.
Принцип «трьох нулів» (Triple Zero) – нуль енергоспоживання, нуль шкідливих викидів, нуль відходів – з 2021 року стане в Європі обов'язковим для всіх будівельних проектів. Цього, зокрема, вимагає директива ЄС з енергоефективності будівель.

Поки активні будинки – здебільшого експериментальні проекти, ціна яких помітно вище, ніж у аналогічних звичайних будинків, в середньому на 20-30%. Додаткові витрати необхідні на придбання установок для отримання альтернативної енергії – вітряків, фотогальванічних елементів, геотермальних теплових насосів тощо. При будівництві використовуються більш дорогі екологічні будматеріали (скло, дерево, кам'яна вата, склобетон та ін.).

Triple Zero

  • Нульове енергоспоживання. За допомогою відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) – сонця, вітру, біопалива, річок, припливів, відливів і т. д. – вже сьогодні деякі активні будинки протягом року проводять енергії більше, ніж споживають. Позитивного ефекту також вдається досягти за рахунок застосування енергозберігаючих технологій, якісної теплоізоляції приміщень. На випадок виникнення перебоїв з власною енергією будівлі в резервному порядку підключаються до загальної мережі і беруть енергію з неї. Проте потім повертають назад з надлишком. За підсумками року найсучасніші активні будівлі можуть приносити додаткову вигоду.
  • Нульова кількість шкідливих викидів. Застосування енергозберігаючих, а також біокліматичних технологій в активних будинках до мінімуму знижує шкідливі для людей і навколишнього середовища викиди (вуглекислий газ, летючі органічні речовини і т. д.).
  • Нульові відходи. Активні будівлі, які відслужили свій термін, повинні легко демонтуватися, а всі конструкції, що складаються виключно з екологічних матеріалів, відправлятися на вторинну переробку. Тобто після дому не залишається ніяких відходів.



При цьому енергоспоживання в сучасних екобудинках в чотири рази нижче, ніж в побудованих за традиційними технологіями. Більше того, у світовій практиці є випадки, коли авторам проектів активних будівель вдалося домогтися не тільки відповідності стандартам Triple Zero, але і в довгостроковій перспективі розраховувати на вихід в плюс – за рахунок того, що будинки генерують енергії відчутно більше, ніж потрібно їм самим, і її можна продавати. 
Для розробки проектів екобудівель залучаються спеціальні архітектори, інженери і дизайнери. Від правильного розташування будови, її конфігурації, а також від планування і функціональних дизайнерських рішень (вибору жалюзі, smart-систем, розміщення меблів) залежить те, наскільки ефективно будівля зможе приймати і зберігати енергію від відновлюваних джерел.
Досягти вражаючих показників з енергозбереження допомагає орієнтація фасадів на південну сторону, де сонячна активність протягом доби найвища. Для оптимізації прийому сонячної енергії часто дахи будівель роблять скошеними і також орієнтують їх на південь.
Інженерні системи активних будинків повинні бути інтегровані в єдину автоматизовану систему управління, яка вимірює і контролює температуру, освітленість, рівень СО2 і вологості.
Зараз у світі близько 80 активних проектів (в Азії та Австралії – близько 10, стільки ж у Канаді, в Південній і Центральній Америці – близько 15, у США – більше 20, в Європі – 23).

HELIOTROP (НІМЕЧЧИНА)

Самодостатній сонячний дім «Геліотроп» знаходиться у Фрайбурзі, який є одним з еталонних міст світу в частині застосування «зелених» технологій. Вобан, передмістя Фрайбурга, – це цілий район з активних будівель. Його жителі також повністю відмовилися від використання автотранспорту.


Рольф Діш побудував свій перший «Геліотроп». Це приватний будинок Діша, в якому він досі мешкає разом із сім‘єю. В мальовничих околицях Фрайбурга, серед сільських хатинок і виноградників, підноситься гібрид астрономічної обсерваторії та гранчака. Він вважається першим у світі будинком, який виробляє більше енергії, ніж споживає. Діш назвав цей принцип «плюс-енергією» і проголосив його «основним екологічним імперативом». 
Унікальність будинку «Геліотроп» в тому, що він генерує енергії в п'ять разів більше, ніж споживає.   
На даху «Геліотроп» розташована велика фотогальванічна установка – «сонячне вітрило» площею 54 кв. м, що складається з 60 модулів з монокристалічного кремнію. Її номінальна потужність – 6,6 кВт. Будинок встановлений на обертовому стовпі, що дозволяє йому протягом дня автоматично повертатися на 180 градусів, слідуючи за сонцем.



За допомогою комп‘ютера власник будинку може слідкувати, скільки енергії було вироблено і витрачено. Залежно від пори року Геліотроп виробляє в 4-6 разів більше енергії, ніж споживає. Будинок структуровано навколо масивного стрижня, який обертає всю конструкцію навколо осі, щоб упіймати якомога більше сонця. Завдяки цьому з вікон відкривається щоразу інший краєвид. 


Самі вікна Діш проектує якомога більшими. Завдяки селективним властивостям віконного скла, яке пропускає короткі інфрачервоні сонячні промені краще за довгі, всередині приміщення створюється парниковий ефект. Діш попіклувався, аби його будинок не спричинив жодного впливу на навколишнє середовище, окрім естетичного. Дощова вода збирається і фільтрується для побутових потреб. Стічна вода очищується й потрапляє до ставку поза домом. Сміття переробляється на сухі дезодоровані суміші. Кажуть, що дружині архітектора доводиться обходитися без деяких зручностей, наприклад, без такої потрібної в господарстві морозильної камери, адже та поглинає забагато енергії. Дивний факт, зважаючи, що «Геліотроп» – втілення принципу «плюс-енергії».

BedZED( ВЕЛИКОБРИТАНІЯ) 

Абревіатура BedZED стала брендом «зеленого» будівництва в Англії. Комплекс Beddington Zero Energy Development побудований в окрузі Саттон в 15 км від Лондона і включає 99 квартир і 1,5 тис. кв. м офісів. В основному комерційні площі тут займають архітектурні та будівельні компанії, в числі яких архбюро Білла Данстера – одного з головних авторів проекту BedZED. Більшість мешканців комплексу працюють тут же. При цьому вони майже не користуються автомобілями. Місцева громада уклала договір з автолізинговою компанією, готовою надавати транспорт по мірі необхідності.


Будівля майже повністю забезпечується за рахунок сонячної енергії. Витрати на опалення житлових та робочих приміщень зведені до мінімуму за рахунок якісної теплоізоляції, південної орієнтації фасадів, великій площі скління, завдяки чому в будівлю проникає максимальна кількість сонячних променів. На дахах встановлені розтруби, які вловлюють вітер, і його сила приводить в дію систему витяжної вентиляції. Для побутових потреб використовується дощова вода. На території BedZED розбиті сади, застосовані технології фасадного та покрівельного озеленення.
У разі якщо згенерованої від сонця і вітру енергії не вистачить, в BedZED є теплостанція, яка працює на деревних відходах і може забезпечувати будинки гарячою водою і теплом.

Zero Carbon Building (ГОНКОНГ)

Zero Carbon Building (ZCB) знаходиться в Гонконгу в районі комплексної забудови Kowloon Bay. Цей проект служить реальним доказом того, що відповідати стандартам Triple Zero будівлі можуть і в умовах субтропічного клімату.
Це одна з найбільш технологічних будівель світу з нульовим рівнем емісії вуглецю. ZCB виробляє більше енергії, ніж споживає, при цьому надлишки енергії направляються в енергосистему міста. Будова розташована таким чином, що її стіни і дах приймають максимально можливу кількість сонячної енергії. Більшість зовнішніх елементів конструкції зроблена зі скла, що відкриває доступ природного світла. Об'єкт також має нахил, завдяки якому потоки повітря, що рухаються по поверхні, потрапляють у спеціальні уловлювачі і допомагають роботі вентиляційних систем. В якості одного з видів біопалива використовуються відходи олії після приготування їжі.
Більше 50% внутрішньої території комплексу займає зелена зона, 3,7 тис. дерев комплексу забезпечують тінь.

Samsung Green Tomorrow House ( ПІВДЕННА КОРЕЯ)

Samsung Green Tomorrow House розташований в південнокорейському місті Йонхин в провінції Кенгідо. Проект складається з житлового будинку площею 450 кв. м. і будинку для гостей площею близько 300 «квадратів».
Будинок був побудований в рамках конкурсу Samsung Green Tomorrow і отримав відповідну назву. Цей проект виконаний за стандартами «трьох нулів» і був удостоєний платинового сертифікату LEED (міжнародний стандарт екобудівництва) за повну енергетичну автономність і використання поновлюваних джерел енергії. Енергозабезпечення об'єкта здійснюється за рахунок сонячних панелей, загальна площа яких становить майже 200 кв. м.

Проект оснащений повним набором відомих «зелених» технологій: газонна покрівля, теплі підлоги, нетоксичні оздоблювальні матеріали, біотуалети, датчики природного освітлення, зарядний пристрій для електромобілів та ін. Біологічний реактор забезпечує високий відсоток вторинного використання відпрацьованої води – більше 70% стоків після очистки придатні для поливу садової ділянки і технічних потреб усередині будинку.

Green Lighthouse ( ДАНІЯ) 

Green Lighthouse («Зелений маяк») – адміністративна будівля, що належить Копенгагенському університеті. У комплексі розміщені навчальні центри, конференц-зали та адміністрація університету.

Енергозбереження на 75% забезпечується дизайнерськими та архітектурними рішеннями. Велика частина поверхні будівлі орієнтована на південь, щоб максимально ефективно використовувати енергію сонячного світла. При цьому вікна і двері забезпечені автоматичними захисними екранами, що перешкоджають нагріванню приміщення прямими променями.
Додаткове джерело енергії для опалення приміщень – геотермальне тепло, яке виходить за допомогою теплового насоса. Агрегат також може бути використаний для охолодження приміщень в літній період.

ІІІІІІІ

ШВЕЦІЯ СТАНЕ ПЕРШОЮ В СВІТІ КРАЇНОЮ,ЯКА ПОВНІСТЮ ВІДМОВИТЬСЯ ВІД НАФТИ І ГАЗУ
Глава уряду Королевства Швеції Стефан Лоффен зробив заяву на Генассамблеї ООН, що його скандинавська країна планує повністю відмовитися від викопного палива і стати першою в світі подібною державою. Зараз Швеція забеспечує себе альтернативною енергетикою на 67%, передає Recyclemag.Напередодні на розгляд кабінету міністрів Швеції був представлений бюджет, який передбачає витрати в размірі майже $1 млрд на установку «зеленой інфраструктури» – сонячних панелей і вітрових генераторів.
Додаткові засоби кабмін планує виділити на закупівлю «зеленого» громадського транспорту, створення сховищ електроенергії і проведення досліджень, повязаних з вдосконаленням способів збереження електроенергії. Окрім того, уряд допоможе всім бажаючим переобладнати свій дім, зробивши його більш енергоефективним. Також в бюджет були закладені видатки на проведення екологічних проектів за кордоном.



ІІІІІ
Як почати думати про майбутнє вже зараз

Новий рік – це саме точка відліку, після якої ми обіцяємо собі нарешті записатись на заняття танцями, відмовитись від фаст-фуду, піти на курси іноземної мови або ж просто змінити життя. Нам морально легше змінювати свої звички у понеділок, 1 числа місяця чи з початку нового року. Якщо такий список справ у вас уже є, пропонуємо додати до нього ще й екологію. Для цього необов’язково ставати волонтером і їздити світом, рятуючи планету від глобального потепління. Достатньо лише внести незначні корективи у свої щоденні звички. Для вас це буде маленький крок, а для світу – величезний стрибок.


                                

1. Відмовтесь нарешті від поліетиленових пакетів, котрі вам так люб’язно пропонують на касах супермаркетів. Пора обзавестись матерчатою сумкою для шопінгу, таку можна знайти і у бюджетних магазинах, і навіть у дизайнерів.
Якщо ви щодня купуєте каву «з собою», то чому б не використовувати для цього власну термочашку? Так звані тумблери, керамічні чашки з кришками – це економія паперу та пластику. А ще в деяких кав’ярнях пропонують знижку на каву в таких випадках.




2. Додайте у свій раціон більше сирих продуктів. По-перше, фрукти і овочі без термальної обробки – це корисно для здоров’я. А по-друге, ви будете використовувати менше електроенергії чи газу, а це ще й економія.


                                 

3. Ходіть пішки або пересідайте на велосипед у теплу пору. Якщо друге виглядає не так вже й реально у великому місті, то піші прогулянки – це суцільний плюс, як для екології, так і для вашого здоров’я. Встановіть собі правило: один день в тиждень без автомобіля і громадського транспорту. Це не так вже й складно!

                                   

4. Чи багато ваших знайомих утилізують батарейки у спеціальних місцях? Скільки разів ви викидали батарейки просто у сміттєвий бак? Насправді ж, одна пальчикова батарейка забруднює важкими металами біля 20 квадратних метрів землі, ці хімічні елементи також потрапляють у ріки і водоймища, з котрих ви отримуєте питну воду.
Оскільки в Україні мережа правильної утилізації батарейок, м’яко кажучи, не розвинута, найкращим рішенням є акумулятори з багаторазовою зарядкою. Наприклад, компанія Panasonic випустила батарейки eneloop, котрі прослужать вам більше 5 років (за цей термін люди в середньому використовують 2 100 звичайних батарейок). Окрім економії коштів і зручності, все ж найбільшим плюсом eneloop є збереження екології, такі багаторазові батарейки повинні бути у кожному домі.


5. Користуйтесь комунальними послугами раціонально, незважаючи на те, є у вашому домі лічильники чи ні. Вимикайте воду, поки чистите зуби чи намилюєтесь у душі. Також слід обмежити себе у прийомі ванни. Це, звичайно ж, допомагає розслабитись після стресового дня, але водночас такий релакс шкодить не лише вашому бюджету, а й екології загалом.




ІІІІІІІІ



Проблемою екології сьогодні не на жарт стурбовані в цілому світі. Забруднення повітря та води, вирубування лісів, зміна екосистеми нашої планети, а також вичерпування природних ресурсів – все це не обіцяє нічого доброго. І, як кажуть захисники природи, кожен землянин просто зобов’язаний зробити свій внесок у справу збереження екології.
Зваживши на ситуацію, екологічні проекти сьогодні знаходяться на піку моди. Вбрання, їжа, побутова техніка з позначкою «екологічно чистий продукт» розкуповується споживачами на «ура». Торкнувся весь цей екологічний бум і будинків, у яких ми живемо: останнім часом все більше архітекторів і дизайнерів, працюючи над створенням своїх проектів, беруть до уваги найновіші досягнення науки, покликані звести фактор шкідливого впливу життєдіяльності людства на оточуюче середовище до мінімуму.
Одним з найбільш екологічних будинків у світі можна вважати The Bahrain World Trade Center Towers, розташований у Бахрейні. Цей дім здатен забезпечувати себе необхідною енергією сам. Це стає можливим завдяки роботі трьох гігантських пропелерів, які можуть виробляти до 1100 мегават енергії на рік. Сам будинок має форму, яка сприятиме потраплянню потоків повітря на лопаті гігантських турбін.
Уявіть собі, скільки вдасться заощадити на електроенергії і наскільки менше побічних продуктів її виробництва викинеться у атмосферу…
Наступний екологічний проект досить парадоксальний. Будинок The Pearl River Tower, розташований у провінції Гуаньджоу в Китаї, насправді є штаб-квартирою китайської тютюнової компанії. Шістдесятидев’ятиповерхова також зможе працювати автономно, не споживаючи електрику із загальної мережі. «Перлинна ріка» - так ще називають будівлю – отримала форму піщаної дюни, сформованої під впливом сонця та вітру. Подвійні склопакети перешкоджатимуть надмірному нагріву приміщення, а автоматичні жалюзі повертатимуться в міру того, як рухається по небу сонце. Сонячні колектори та фотопанелі нагріватимуть воду, а акумулятори накопичуватимуть енергію, яка забезпечить електрикою всіх мешканців та працівників будівлі.

Вежа американського банку Bank of America Tower у Нью-Йорку також заслуговує називатися одним із найбільш екологічних проектів сучасності. Всього на будівництво вежі планували витратити 1,2 мільярда доларів, а його автором є Роберт Фокс. Величезні вікна і скляні стіни допоможуть заощадити на світлі, а для обігріву приміщень використовуватимуться тепле повітря, що рухатиметься під підлогою.

Ще один екологічний проект пропонує Дубай - вежа The Lighthouse Tower використовуватиме чотири тисячі фотогальванічних панелей – їх розташують на південному фасаді будівлі. Також будівлю обладнають трьома мегатурбінами, що дозволить вежі стати повністю автономною в справі виробництва електрики.




ІІІІІІІ

ПЛАКАТИ НА ЕКОЛОГІЧНУ ТЕМАТИКУ










Немає коментарів:

Дописати коментар